Zájemce o půjčku, který má negativní záznamy v registrech dlužníků nebo nižší příjmy, může mít obavu z toho, že na půjčku u banky nedosáhne. Často pak svoji pozornost obrazí k rizikovým půjčkám, mezi něž patří i půjčka na směnku.
Je nutno říci, že obava z odmítnutí žádosti o úvěr u banky je oprávněná - banka vždy kontroluje registry dlužníků a požaduje dostatečnou výši příjmů. Ty klienty, kteří mají bonitu nižší, často odmítá. Negativní záznam v registrech pak znamená STOP v každém případě.
V minulosti byly v tomto případě půjčky na směnku možným řešením, byť řešením krajním a extrémně rizikovým. Směnka je v oblasti financí jedním z "nejdrsnějších" nástrojů na zajištění pohledávek - věřitel může dlužníka na základě směnky v případě nesplacení pohledávky poslat do exekuce. Není nutno zmiňovat, že cena za půjčené peníze v případě půjček na směnku od soukromníka byla velmi vysoká a hraničila často s lichvářskými praktikami.
Od 1.12.2016 platí novela zákona o spotřebitelském úvěru, která půjčky oproti zajištění směnky prakticky vylučuje. Jediným případem, kdy je směnka přípustná, je úvěr na bydlení, a to ještě za striktně daných podmínek. U běžných půjček je zajištění směnkou protizákonné.
Jaké má tedy možnosti člověk, který má problematickou úvěrovou historii nebo nižší příjem? V nebankovní části finančního trhu působí několik desítek společností, které se zaměřují na méně bonitní klienty a půjčují i těm, kdo mají záznam v registrech. Tyto společnosti jsou, podobně jako bankovní instituce, pod dohledem České národní banky, a dle zákona musí na prvním místě dbát na práva a prospěch klienta.
Takto si mohou i problémoví klienti půjčit legálně a relativně bezpečně. Nicméně cena těchto nebankovních úvěrů je - ve srovnání s půjčkami bankovními - poměrně vysoká a je tak potřeba počítat s tím, že splátka půjčky zatíží rodinný rozpočet.
14.11.2018